Omurganın göğüs (thoracic) veya bel (lumbar) bölgelerinde görülebilen, yana doğru 10 derecenin üzerindeki eğriliğidir. Tek başına olabileceği gibi, kifoz (kamburluk) ile beraber de görülebilir 

Türkiye'de 2,5 milyon skolyoz hastası mevcuttur. Kız çocuklarında çok daha sık görülür.  Skolyoz çok çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilmektedir.  Ancak sıklıkla karşılaşılan skolyozlar, daha çok 10’lu yaşlarda ortaya çıkan ve nedeni hala tam olarak bilinmeyen (idiyopatik) grupta görülen skolyozlardır.

 Doğuştan olabilir (konjenital). Bu durum genellikle omurgadaki bir kusura veya birbirine kaynamış kaburgalara bağlıdır.Polio (çocuk felci), beyin felci veya kas distrofisi (erimesi) gibi durumlara bağlı olarak da kasların felci sonucunda oluşabilir

2)

  • Omurganın yana doğru eğriliği
  • Omuz ve kalçaların simetrik durmaması
  • Birinci eğriliği karşılayıcı ikinci bir eğri varlığı
  • Sırt ve/veya bel ağrısı
  • Yorgunluk
  • Nefes darlığı
  • Bir omzun (sağ-sol) öne ilerlemesi

3)

Skolyoz hastalığı eğer çocukluk çağlarda görüldü ise tedavisi gelişim tamamlanmadan yapılmalıdır. Kemiklerin düzgün gelişimi için fizik tedavi uygulanmalıdır.. Yetişkinlerde de çocuklarda olduğu gibi fizik tedavi ve korse  ilk seçenektir. Cerrahi yöntem vardır. Fakat eğirilik 40 dereceyi  geçmişse  operasyon ile tedavi düşünülür.

4)

Korse uygulamaları 20 derece üzerindeki eğriliklerde ve büyüme devam ediyorsa egzersizlerle birlikte önerilir. İyi bir korse sagital sapmayı düzeltmeli, eğrilik progresyonunu durdurmalı, cerrahi prevalansı azaltmalı ve kozmetiği düzeltmelidir.

5)

Genelde 40-45 derecenin üzerinde olan eğrilikler ergenlik bitip büyüme tamamlansa bile ilerlemeye devam eder. İlerleme sırtta ve belde estetik olarak kötü bir görüntü oluşturduğu gibi akciğer fonksiyonunu da bozabilir. Bu durumda skolyoz cerrahisi yapan çoğu doktor skolyoz eğriliğini azaltmak ya da artmasını engellemek için cerrahi tedaviyi tercih eder. 

6)

Özellikle 0-5 yaş arasındaki çocuklarda düzgün bir fizik tedavi önemli rol oynar. Yetişkin yaşlarda meydana gelen skolyoz hastalığında tedavi biraz daha zordur. Hastalığın ortaya çıkması kişinin yaşı ile birlikte gelişir. Bu da tedavinin daha da özenli yapılmasını gerektirir.

7)

Omurilik eğriliğinin küçük çocuklarda fark edilmesinin çok zor bir durumdur. anne babalarin çocuklarini , bebeklikten itibaren gözlemlemesi sırtını kontrol etmeleri, gerekirse bir ortopedi uzmanina göstermeleri önemlidir.özellikle okul çaği çocuklarında ,fark edilmeyen eğrilikler konusunda aileler ve eğitmenler bilinçlendirilmelidir.unutmayalim ki türk toplumunun neredeyse %3 ünde skolyoz mevcuttur.