PİLONİDAL SİNÜS (KIL DÖNMESİ) HAKKINDA MERAK EDİLENLER

NCR İnternational Hospital Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Cem Oruç kıl dönmesi hakkında bilgi verdi.

 

PİLONİDAL SİNÜS (KIL DÖNMESİ) NEDİR?

Halk arasında kıl dönmesi de denilen pilonidal sinüs, pilus (kıl) nidus(yuvası) kelimelerinin birleşiminden oluşur. Genelde makat arasında, kuyruk sokumunda orta hat da veya hemen yanında yerleşir. İltihaplı, akıntılı, iyi huylu bir cilt altı hastalığıdır.

 

BU HASTALIK KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Daha çok genç ve orta yaş gurubunda görülen bu hastalık özellikle kıllardan yoğun kişilerde görülür. Erkeklerde bayanlara göre daha sıktır. Kalıtımsal olup olmadığı çelişkilidir.

KORUNMAK MÜMKÜN MÜ?

Bu hastalığın neden meydana geldiği tam belli değildir. Ancak bu hastalığı olanlarda ve henüz iltihaplanma meydana getirmemiş kişilerde o bölgenin kıllarının temizlenmesi önerilir.

 

HANGİ HASTALIKLARLA KARIŞIR?

Pilonidal sinüs makatın ağzına doğru yerleşimli olduğu zamanlarda perianal abse (makatta çıban) ile karışabilir.

HASTADA NE TÜR ŞİKAYETLER YAPAR?

Uzun süre oturan hastalarda sakrumda (kuyruk sokumu) şiddetli AĞRI, KAŞINTI, AKINTI şikayeti yapar. İltihaplandığı durumlara ise ŞİŞLİK, KIZARIKLIK, ÇOK ŞİDDETLİ AĞRI, İLTİHAPLI AKINTI görülür

 

TEDAVİSİNDE NELER ÖNERİRSİNİZ?

Bu hastalığın tedavisinde çok erken dönemde özel iğne tedavisi düzenlenebilir. Akıntılı dönemde mutlaka antibiyotik tedavisi ve ardından ameliyat yapılmalıdır.

 PİLONİDAL SİNÜS AMELİYATLARI NASILDIR? BAŞARISI NEDİR?

Çok çeşitli ameliyat teknikleri vardır. Açık bırakmak ve primer kapama denilen o bölgenin temizlendikten sonra kapatılması teknikleri günümüzde geçerliliğini kaybetmiştir. FLEP (YAMA) tekniği denilen hastanın kendi dokusundan yama çevrilek yapılan ameliyat teknikleri uygulanmalıdır. Karydakis, V-Y flep, rhomboid gibi çeşitli teknikler vardır.

FLEP (YAMA) AMELİYATLARININ AVANTAJLARI NELERDİR?

Bu ameliyatların genel olarak nüks (tekrarlama) ihtimali primer kapamada %20 lerde iken sekonder(açık bırakmada) ise %0 dır. Ancak bu teknikte haftalarca ağrılı pansumanlar sürer ve günlük hayata dönüş 1 ayı bulur. Ancak flep tekniğinde nüks%0-1 ve günlük hayata dönüş 1 hafta civarındadır. Pansuman 3 gündür. Ameliyat sonrası ertesi gün hasta taburcu olur. Primer kapamada ameliyat yerinde iltihaplanma %10 iken flepte bu oran%1-2 dir.

AMELİYAT ÖNCESİ VE SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR NELERDİR?

 Ameliyat öncesi o bölgenin kıllarının temizlenmesi önemlidir.

Ameliyattan sonra ilk 10 gün ;

- Küçük adımlarla yürünmesi

- Bacakların çok açılmaması

- Yaranın kuru tutulması

- Büyük abdest yaptıktan sonra düzgün temizlenme ve gaitanın yaraya değdirilmemesi gereklidir. Sonraki 6 ay ise o bölgenin kılsız kalmasına özen gösterilmelidir.