OP. DR. ÜSTÜN: PROSTAT BÜYÜMESİ DÜZENLİ KONTROL İLE ÖNLENEBİLİR

Op. Dr. Üstün: Prostat büyümesi düzenli kontrol ile önlenebilir

NCR İnternational Hospital Üroloji Uzmanı Op. Dr. Abdulkerim Üstün, prostat hastalıkları ve tedavisi hakkında bilgi verdi. Bazı hastaların üroloji muayenesinden çekindiği için hastalığın ilerleyen dönemlerinde muayeneye geldiğini belirtti. Bu durumun geri dönüşü olmayan sorunlara yol açtığını dile getiren Üstün, 40 yaş üzeri her erkeğin yılda bir defa prostat muayenesi yaptırmasının önemine işaret etti. Üstün yönetilen sorulara şu şekilde cevap verdi:

Prostat muayenesi hakkında bilgi verebilir misiniz?

Prostat büyümesi için önce hastanın şikâyetlerini dinliyoruz. Hastaların çekinmesine gerek yok, muayene çok kolaydır. Daha sonra kan ve idrar tahlilleri, ultrasonografi, idrar akım testi gibi yöntemlere geçilir. Büyümenin derecesi ve yarattığı şikayetlere göre tedavi planı hazırlıyoruz.

İyi huylu prostat büyümesi nedir?

Prostat, idrar torbasının çıkışında yer alan 18-20 gramlık bir salgı bezidir. En önemli görevi üremeyle ilgilidir. İçinden idrar kanalı geçer. Prostat bezi büyüyüp idrar kanalına bası yaparsa işemeyle ilgili şikâyetler ortaya çıkar.

Her erkekte büyür mü?

Evet ama her hastada şikayet oluşturmayabilir. Prostat büyümesi farklı şekillerdedir. Örneğin bazı erkeklerde prostat dışarı doğru büyüyerek idrar kanalını sıkıştırmaz. Bu durumda idrar sorunları ortaya çıkmaz.

Yaş gruplarına göre büyüme nasıldır?

Ergenliğin erken döneminde 2 katına çıkar. 30’lu yaşlarda tekrar büyümeye başlar ve büyüme yaşamın sonuna kadar sürer. 50 yaşın üzerindeki erkeklerin yarısında prostat büyümesi görülür. 60 yaş sonrası bu oran yüzde 65’e çıkar. 80’den sonra oran yüzde 90’ı geçer.

Prostat neden büyür?

Erkeklik hormonu (testosteron) ve östrojenin bu büyüme üzerine ciddi bir rolü bulunduğu düşünülüyor.

Prostat hangi belirtilerle ortaya çıkar?

✔ Sık tuvalete gitme,

✔ Geceleri idrar yapmak için kalkma,

✔ Bir anda tuvalet ihtiyacı hissedip hızla tuvalete koşma,

✔ Bazen idrar kaçırma,

✔ Çatallı işeme, idrar yaparken damlama,

✔ Kesik kesik işeme,

✔ İdrara çıkılmasına rağmen idrar varmış hissi

Tehlikeli midir?

Tedavi almayan hastalarda idrar torbası kaslarında erime meydana gelir. İdrar torbası içindeki yüksek basınç zamanla böbrekleri bozmaya başlar. Bu aşamadan sonra tedavi alınsa bile idrar torbası ve böbrek fonksiyonları çoğu kez eski haline dönmez.