KOAH EN ÇOK SİGARA İÇENLERİ TEHDİT EDİYOR

 

KOAH hastalığı ölüme yol açan nedenler arasında tüm dünyada üçüncü sırada yer alıyor. KOAH 4 evreli ağır bir hastalıktır. Genellikle ağır ve çok ağır grupta yer alan hastaların tedavi için hastanelere başvurduğunu görüyoruz. Bu hastaların tamamına yakını uzun yıllar ağır sigara içicisidir.

KOAH hastalığı tüm dünyada en fazla kaynak ayrılan hastalıkların başında gelir. Dünya’da 600 milyon KOAH hastası var. Her sigara içenden 10 tanesinden biri KOAH hastalığından dolayı hayatını kaybediyor. Bu hastaların yıllarca hastaneDE yoğun bakım, tekrar iyileşme, tekrar kötüleşme, oksijen kullanma, yardıma muhtaç olma gibi durumlardan geçtikten sonra hayatını kaybettiğini üzülerek görüyoruz.

Tütün maruziyetine bağlı kronik bronşit nedeniyle solunum yollarında daralma ve goblet hücrelerinde kalınlaşma tespit ettiğimiz hastalarımıza bronkoskopik tedavi uyguluyoruz.

Entübasyon tüpünden bronkoskop ile girmek sureti ile 8 ile 3 mm’lik solunum yollarının iç tabakasını kaplayan hücre tabakasına KOAH balonla desquamasyon denilen kazıma işlemi uyguluyoruz. Bu işlem için solunum yolunda bronşların çapına uygun olarak seçilen KOAH balonlarını kullanıyoruz.

Bu balonlar elektronik pompa yardımıyla ayarlanabilir basınç ve frekansla şişirilip indirilerek bronşların kalınlaşmış iç tabakasını kazımak suretiyle eski kalınlığına geri getirilmesine imkan sağlıyor.

Kazıyıcı özelliği bulunan bir örgüyle kaplanmış balon solunum yolunda balgam üretimine neden olan kalınlaşmış goblet hücre tabakasını köpüklü sıvı haline getirir. Köpüklü goblet hücre tabakası bronkoskop kanalından aspire edilmek suretiyle dışarı atılır. Bu şekilde her iki akciğerde bronkoskop ile ulaşılabilen bütün bronşlar, KOAH balonla kazıma sonucunda, sigaranın neden olduğu kronik bronşit ve değişime uğramış bronş epiteli tabakasından kurtulmuş olur.

Kalıcı bronşit açıklığı sağlandığında hastalar 20, 30 yıl geriye dönmekte. Sanki sigara içmemiş gibi. Bronşlar temizlenmekte akciğer kanserine yakalanma ihtimalleri de minimum düzeye inmektedir.

Bu tedavi yöntemi ile hastalar ilaçlardan çok fazla fayda görebilecek noktaya geliyorlar. Burada ilaçlardan kesilmek, kurtulmak söz konusu olmadığı gibi ilaçların etkilerini artırmak gerekir. Bronş tıkanıklığını açarsanız çok daha rahat nefes alır hasta. İlaçtan çok daha fazla istifade edecek noktaya gelirler.

Bronkoskopik Balon Tedavisi ile;

» Akciğer kapasitesi en az iki katına çıkar, daha rahat nefes alırsınız

» İleri evre KOAH ve Astım hastaları, nefes darlığından kurtulur

» Oksijene bağımlı yaşamak zorunda olan, nefes darlığı bulunan hastalar bu yöntem sayesinde oksijene bağımlı yaşamaktan kurtulur.

» İşlem kısa sürede tamamlanır ve işlemden sonraki gün hasta taburcu edilir.

» Kazınan goblet hücrelerinin aspirasyonu ile akciğer kanseri riski azaltılır

» KOAH ve Astımın tüm evrelerinde uygulanabilir.

» 100 hastanın 95'inde tek seansın yeterli olduğu görülmüştür.