Yağları eriten diyet

Son zamanların popüler beslenme yöntemi olarak ön plana çıkan ketojenik beslenme, aynı zamanda diyet olarak da nitelendiriliyor. İlk zamanlarda epilepsi nöbetinin önüne geçmek için uygulandığı bilinen ketojenik beslenmenin zayıflama üzerinde de etkili olduğu gözlemlendiği için günümüzde daha fazla ilgi görmektedir.

 

Avrupa’da düşük kalorili ketojenik diyetler hekimler ve diyetisyenler tarafından fazla kilo ve obeziteye ek olarak toplumda sık görülen insülin direnci, polikistik over sendromu, tip 2 diyabet, hipertansiyon, metabolik sendrom, uyku apnesi, infertilite, migren gibi sağlık sorunlarının tedavi sürecini desteklemek için tavsiye edilmektedir. Yağ kaybının daha hızlı olması için tercih edilen ketojenik diyetle ilgili literatüre girmiş birçok araştırma bulunmaktadır. Genel olarak ketojenik beslenme diyeti, karbonhidratları sınırlandırılıp yağlara yönelim sağlayan bir sistemdir. Bir ketojenik diyet listesinde, karbonhidrat alımı günde 20–50 gram ile sınırlanır. 25 gramlık ince bir dilim ekmekte ortalama 14 gram  karbonhidrat vardır, bunu baz alarak miktarı düşünebilirsiniz. Meyvelerde, sebzelerde ve hemen hemen yediğiniz her şeyde karbonhidrat bulunduğunu da unutmamak gerekir.

 

Yüksek protein alma ihtimalinin olduğu ketojenik beslenme diyeti için günlük su tüketimi çok önemlidir. Bu diyette amaç vücudu enerji sağlamak için yağ yakmak zorunda bırakmak. Bu nedenle de karbonhidrat kısıtlanıp yağ ve protein arttırılmaktadır.

Ketojenik diyetin endokrin sistemini düzenlediği, kan glikoz düzeylerini stabilize ettiği, insülin duyarlılığını iyileştirdiği, kanser ve epilepsi gibi hastalıklarda destekleyici etkiler yarattığı biliniyor.

Popüler olan diğer diyetler gibi ketojenik diyeti de uygularken bazı detaylara dikkat etmek gerekiyor. Diyetisyeniniz, ketojenik diyetten daha verimli sonuç almanız için şu prensipler ışığında size çeşitli önerilerde bulunabilir.

- Karbonhidratı kestiniz ancak yağda elinizi korkak alıştırmayın. Yağ tüketimini artırın ki vücut enerji sağlayabilsin. Zeytinyağı gibi faydalı yağlar, ketojenik diyette sık sık tüketilebilir.

- Protein tüketiminde dikkatli olun. Ton balığı gibi orta dozda protein besinleri tercih edin.

- Ketojenik diyet karbonhidratları sınırlandırıp yağlara yönelim sağladığı için öncelikle herhangi bir rahatsızlığı olan bireylerin uzman görüşü alması lazım. Özellikle diyabet ya da yüksek tansiyon sorunlarınız varsa doktorunuza danışmanız şarttır.

- Yüksek protein alımı bir süre sonra rahatsızlanmanıza ve vücudunuzun yorulmasına neden olabilir. Diyetisyeninizin, size özel hazırlayacağı porsiyon tavsiyesi dışına çıkmadığınızda herhangi ağır bir yan etki ile karşılaşmanız beklenmez.

- Her diyette olduğu gibi ketojenik diyette de dikkat etmeniz gereken en önemli nokta günlük su tüketimi konusundaki hassasiyettir. Çünkü protein ve yağ alımının yüksek olduğu bu diyette vücudun daha fazla suya ihtiyacı olacaktır.

Kliniğimizde uyguladığımız ketojenik beslenme ile ortaya çıkan şaşırtıcı sonuçlara biz de şahit olmaktayız.

Ketolojik diyetin, Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’ne göre sağlıklı bir besleneme programında bulunması gereken kriterleri sağlamaktadır.

Çok kısa sürede yağın yok olduğu bu diyet tarzı yaşam tarzı haline getirilmemelidir ve bir uzman eşliğinde uygulanmalıdır.

Özetle; düşük kalorili ketojenik diyet fazla kilolu veya yağ dağılımından şikâyetçi tüm sağlıklı bireylerde diyetisyen kontrolünde uygulanacak bir disiplindir.

 

PATLANGAÇ

Kişinin vücut yapısına göre değişmekle birlikte klinik takiplerimizde kotojenik diyetle ortalama 4 günde vücudun yağ yakımına başladığı, haftada 3, ayda 10 kilogram yağ kaybını sağladığımız görülmektedir.