DOÇ. DR. CENGİZ ÇEVİK: YARIYIL TATİLİ ÇOCUĞUNUZUN BADEMCİK AMELİYATI İÇİN UYGUN BİR ZAMAN

NCR İnternational Hospital Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanlarından Doç. Dr. Cengiz Çevik, çocukların ertelenen bademcik (tonsillektomi) ameliyatını yaptırmak için yarıyıl tatilinin uygun bir zaman olduğunu söyledi.

Bademcik ve geniz eti sorunu bulunan çocukların kanama olmadan, yatış gerektirmeden yapılan bademcik ameliyatları ile sağlığına kavuşabileceğini dile getiren Doç. Dr. Cengiz Çevik, ameliyatın çocukların okul başarısını da olumlu yönde etkilediğinin altını çizdi.

Doç. Dr. Çevik şunları söyledi: “Çocukların nefes yolu yetişkinlere göre daha dardır. Büyüyen bademcikler zaten dar olan bu hava yolunu daha da darlaştırarak çocuklarda horlama, huzursuz uyku, gece terlemeleri ve uykuda nefes tıkanması gibi sorunları tetikler. Tedavi edilmezse çocuklarda büyüme ve gelişme bozuklukları, saldırganlık, huysuzluk ve öğrenme güçlüklerine neden olur. Vücudun yeterince oksijen alamamasına bağlı ortaya çıkan bu gibi sorunların çözümü bazı hastalarda cerrahidir. Daha önce okul nedeni ile çocuğunun bademcik ve geniz eti ameliyatını erteleyen aileler için, özellikle ameliyat sonrası bakım açısından bu yarıyıl tatilinin bir fırsat olarak değerlendirilmesinin mümkün olduğunu düşünüyorum.” dedi.