BOTOX İLE KIRIŞIKLIKLARINIZDAN KURTULUN

BOTOX NEDİR:

Clastridium botolinum bakterisinin çeşitli işlemlerden geçirilmesi sonrasında elde edilen bir toksindir.

NASIL ETKİ GÖSTERİR

Uygulandığı kaslarda güçsüzlük veya paraliziye (felç) neden olan güçlü bir toksindir.  Botox; sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyip, sinirler ile sinirlerin ulaştığı organlar arasındaki iletimi durdurarak etkisini gösterir. Kullanıldığı bölgede kasların rahatlamasını sağlayarak belli bir süre için cildin gerginleşmesini ve dolayısıyla gençleşmesini sağlar. Cilt, cilt altındaki kasların gevşemesi,  cildin kırışık görünümünün yerini pürüzsüz bir görünüme bırakmasını sağlamaktadır.

BOTOX NE ZAMAN ETKİ GÖSTERMEYE BAŞLAR:

Botox uygulaması yapıldıktan sonra neticeyi net olarak görmek için en az 48 saat beklemek gerekmektedir. 2 gün sonra cildinizdeki değişimi hissetmeye başlayacağınız botox etkisini en net  1- 2 hafta ( 10-14 gün ) sonra göstermektedir. Ciltte bıraktığı etkinin süresi ortalama 4 aydır ( 3- 6 ay).  Ancak bu süre kişiden kişiye değişebilmektedir. Tekrar edilen uygulamalar ile daha kalıcı sonuçlar sağlanabilir. Botox etkisi azalırken çizgiler daha az belirgin olarak ortaya çıkar. Eskisi kadar derin ve belirgin olmaz. Bu düzgün ve genç görünümü devam ettirtmek ve kalıcı kılmak için en az 4-5 Botox uygulaması gerekir. Tekrarlayan uygulamalar ile daha sonraları daha az tedavi gerekebilir. Botox doğru hastaya ve doğru bir şekilde uygulandığında etkili kolay ağrısız ve kısa sürede sonuç alınan çok iyi bir tedavi yöntemidir.

 Botolinum toksini tip A 2002 yılında kırışıklık tedavisinde FDA onayı almıştır.

BOTOX UYGULAMASI ÖNCESİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKN HUSULAR NELERDİR?

Aspirin ve ağrı kesiciler, gingko, sarımsak ve C vitamini kullananlarda morarma riski yüksektir. Eğer mümkünse tedaviden 5- 7 gün önce bu ilaçların alınmamasında fayda vardır.

BOTOX UYGULAMASI NASIL YAPILIR?

Çok küçük miktarda ilaçlar çok küçük iğnelerle cilt altına yapılır. Çok az rahatsızlık hissi olur. Pek çok hasta çok küçük bir acı hisseder.  Genelde anestezi gerekmez

İŞLEM SÜRESİ: 10-15 Dakikadır

BOTOX SONRASI BAKIM :

Tedavinin tümü yaklaşık 10-15 dakika sürdüğünden normal yaşama hemen dönülür. Ancak uygulama sonrası 2-4 saat yatmamalı ve uygulama alanı yıkanmamalıdır. Botox un çevresindeki kaslara dağılmaması için botox uygulanan bölgenin ovuşturulmaması gerekir. Pek çok hasta tedaviden hemen sonra günlük yaşamına ve işlerine dönebilir. Duş  (ılık) alınmasında ve normal günlük aktivitelerine yapmasında sakınca yoktur.

KİMLERE YAPILMAZ?

Sinir-kas sistemine ait hastalığı olan kişilerde uygulanmamalıdır. Botoxun gebelik ve emzirme döneminde zararlı bir etkisinin olup olmadığı tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle gebelik ve emzirme döneminde botox yapılmamalıdır.  Bunun dışında 18-65 yaş arası tüm kişiler uygulanabilinir.

NERELERE YAPILIR?

En etkili olduğu yerler alın ve göz çevresidir.  Özellikle; göz çevresi kırışıkları, alın kırışıklıkları, kaş arası kırışıklıklar, dudak çevresi kırışıklıkları tedavisinde kullanılır.   Bunun yanında koltuk altı ve avuç içi ve ayak tabanı terlemelerinin tedavisinde de botoks kullanılabilinir. 

BOTOX UYGULAMASI SONRASINDA NE GİBİ YAN ETKİLER GÖRÜLÜR?  

Botox çok fazla yen etkisi olan bir yöntem değildir. Genel olarak yapıldıktan sonra çok kısa süreli kızarıklık olabilir. Bazen yapılan bölgede birkaç gün sürebilen geçici morluklar olabilir. Çok nadiren olsa botoxun komşu kasları etkilemesine bağlı olarak geçici asimetri veya göz kapağı düşüklükleri olabilir. Bu tür yan etkiler 1 ay içerisinde ortadan kalkmaktadır.