Diğer Sağlıklı Yaşam Önerileri İnceleyebilirsiniz

TAMAMINI GÖR

“BESLENME DÜZENİNİZİ DEĞİŞTİREREK KEMİK ERİMESİNDEN KORUNABİLİRSİNİZ”

 

Kemik erimesinden korunmak için neler yemeliyiz?

Kemik erimesi gelişmeden önce uygulanan dengeli ve düzenli beslenme kemik erimesini önler. Kemik erimesi gelişen hastalarda da buna uygun beslenme uygulanması kemik erimesinini ilerlemesini yavaşlatır. Bu nedenle aşağıdaki faydalı besinler sadece kemik erimesi olan kişiler için değil hayatın her döneminde herkes için belli oranlarda tüketilmesi gereken besinlerdir.

Kemik erimesini önleyen yiyecek ve içecekler:

- Kemikler için en önemli mineral kalsiyumdur bu nedenle kemik erimesinden koruyan en önemli besinler süt ve süt ürünleridir. Günde 2 bardak kadar süt veya yoğurt tüketilmesi faydalıdır. Peynir ve diğer süt ürünleri de kalsiyumdan zengindir.

- Yeşil yapraklı sebzeler kalsiyumdan zengindir. Yeşil sebzeler ve meyveler bol tüketilmelidir. Kıvırcık, lahana, ıspanak gibi...

- Kuru baklagiller, fasulye, bezelye v.b...

- Haftada bir iki gün balık tüketilmesi önerilir. İstiridye, karides gibi deniz ürünleri de kalsiyumdan zengin besinlerdir.

- Kuruyemiş, badem, ceviz

- Yumurta sarısı vitamin D kaynağıdır.

- Tahıllar

Kemik erimesini engellemek için uzak durulması gereken besinler:

- Çay ve kahve gibi kafein içeren içecekler aşırı tüketilmemelidir.

- Sigara ve alkolden uzak durulmalıdır.

- Aşırı protein (et) alımı da kemik erimesini arttırır. Bunun nedeni fazla potein alımıyla vücuda fazla miktarda fosfor girmesidir, alınan fazla miktarda fosfor kalsiyumundan faydalanmamızı engeller.

- Fazla sodyum (tuz) içeren besinlerden kaçınmak gerekir. Sodyumun fazla alınması idrarla kalsiyum kaybını azaltır. Bu nedenle turşu, konserve gibi aşırı tuz içeren yiyeceklerden kaçınmak gerekir.

- Fazla yağlı beslenmemek gerekir.

Detaylı bilgi ve randevu için: 444 99 30’u arayabilirsiniz.